---

בס"ד , אדר ב' תשע"ו


האולימפיאדה הארצית ה-27 לפיזיקה

 1.  ברכות יישר כח גדול לתלמידי הפיזיקה שהעפילו לשלב ב' של האולימפיאדה הארצית לפיזיקה:  

מחוז דרום

מחוז מרכז

מחוז צפון

אולפנת "אוריה" ב"ש

המר רחובות

 עכו

תאיר ביטון

פרנטה מנחם

אושרי חדד

דניאל ביטון

גוש דן בר אילן

כרמיאל

ישיבת אמי"ת ב"ש

שלומי בר זכאי

רותם דמתי

אליאב נאמן

כפר גנים

צפת בנות

מקיף אמי"ת ב"ש

יובל ריבקינד

מעיין רהט

ארב מרי

 

שיר רשלבך

מלקוב דנה

 

 

עזריה איתי

 

 

פלדמן עודד

 

 

קרנסקוך אנדריי

 

 

לפי דיווח מארגני האולימפיאדה השנה נרשם שיא במספר תלמידי הפיזיקה של רשת אמי"ת שנבחנו בשלב א' וכן נרשם שיא במספר התלמידים שהעפילו לשלב ב' ועל כך מגיע  יישר כח גדול למורי הפיזיקה שעודדו את תלמידיהם למצויינות חסרת פשרות ואפשרו לתלמידיהם להתמודד עם אתגר פיזיקלי ייחודי.


להלן גרף המתאר נתונים אלו: 

 שלב ב' של התחרות יתקיים אי"ה במרכזים אזוריים ביום ג' טז' באייר תשע"ו, 24 מאי  2016. המבחן יחל בשעה 16:15 ויסתיים בשעה 19:15 . הודעה על מיקום המרכזים תשלח לבתי הספר בדוא"ל ותפורסם באתר האולימפיאדה http://www.ipho.org.il  ארבעה ימים לפני התחרות.

 לשלב ב' יש להצטייד בכלי כתיבה (כולל סרגל), דפים משובצים לכתיבה ומחשבון. לא ניתן להשתמש בדפי נוסחאות. מתוך ניסיון של שנים קודמות, כרבע מהתלמידים שעלו לשלב ב' לא ניגשים לתחרות.

אודה לכם אם תשקיעו את מירב המאמצים לעודד את התלמידים שעלו לשלב ב' להתכונן לתחרות ולהשתתף בה.

 התלמידים שיעברו בהצלחה את שלב ב', יוזמנו למחנה קיץ אשר יתקיים  בטכניון בין התאריכים 14-26 אוגוסט 2016 . המחנה הוא מחנה הכנה לקראת  האולימפיאדה הבין לאומית לפיזיקה שתתקיים בקיץ 2017.

 מחנה ההכנה מהווה חלק מתהליך המיון בבחירת הנבחרת הלאומית.

 תלמידי הנבחרת הלאומית זוכים לציון 100 בבגרות בפיזיקה, לתלמידים שיזכו למדליה בתחרות הבינלאומית  תוענק מלגת לימודים ע"י הטכניון וע"י חלק מהאוניברסיטאות.

 לשאלות ביחס לאולימפיאדה ניתן לפנות לכתובת: ipho@tx.technion.ac.il

  נאחל הצלחה רבה לתלמידי הרשת בשלב ב' של האולימפיאדה הארצית ה-27 לפיזיקה.  

תודה רבה לד"ר אלי רז ראש פרוייקט האולימפיאדה על הפקת הנתונים

---

2מהנעשה בקהילת מורי הפיזיקה

 המכונה המופלאה

 צוות מורי הפיזיקה מאמי"ת עכו ע"ש קנדי בנה בחשיבה ועמל רב עם התלמידים מכונה מופלאה המגלמת בתוכה מגוון ורצף רב של תהליכים פיזיקליים המביאים לתוצאה מסויימת. יישר כח גדול לאורה אייזנברג, צבי לייבוביץ ויונתן פורטה על היוזמה המעוף והדמיון לבנות מוכנה מופלאה ביותר!!! הסבר מפורט המתאר את המכונה המופלאה על כל תהליכיה וההסברים הפיזיקליים מופיע בפורום הקהילה.

  סרטון 1 מכונה מופלאה עכו

 סרטון 2 מכונה מופלאה עכו 

פיזיקה רפואית:

 מיזם מוצלח המשותף לשני בתי חינוך מקצוות הארץ: אמי"ת כרמיאל ואמי"ת ב' אשדוד
יצא לפועל השבוע בנושא פיזיקה רפואית. הובלת המיזם בכיתות נעשה באופן הבא:

 התלמידים חולקו לקבוצות כאשר כל קבוצה למדה על מכשיר רפואי על כל ההיבטים הפיזיקאליים דרך סקירת הספרות המקצועית בעניין.  התלמידים הודרכו כיצד לזהות מהו מקור מידע מהימן וכיצד ניתן לגבש מידע ממקורות שונים. לאחר הלימוד התאורטי המעמיק התלמידים יצאו לסיור בביה"ח הדסה עין כרם על מנת לראות הלכה למעשה כיצד המכשירים פועלים על כל הפרמטרים הפיזיקאליים השונים. התלמידים ראו כיצד מבוצעות תצפיות בדגימות בזמן אמת. כיצד נעשה ניתוח של מדדים שונים הקשורים בדגימות.
ניתן לראות בקישור תמונות מהפעילות המוצלחת.
בשלב הבא התלמידים יכתבו עבודה ויציגו אותה בפני תלמידי המגמה.
יישר כח גדול למורות: נטלי קוצ'רוב מאמי"ת כרמיאל ובת-אל שפריינגן מאמי"ת ב' אשדוד על היוזמה והחשיבה הרבה לעומק כיצד להוביל סיור פיזיקלי משמעותי לתלמידיהם.
תודה רבה ליונה מהלר, ראש אגף מיכשור רפואי לשעבר.

תלמידי אמי"ת מודיעין חוקרים פיזיקה על מתקני הלונה פארק 

השבוע יצאו תלמידי אמי"ת מודיעין בנים ותלמידות אמי"ת מודיעין בנות לסיור פיזיקלי בלונה פארק. טרם העליה למתקנים נעשה דיון בקרב התלמידים אודות כוחות ואנרגיה על המתקנים. לאחר העליה למתקן התלמידים נרגשו ביותר לראות כיצד הידע הפיזיקלי וההשערות שהעלו באו לידי מימוש. 
במתקן האנקונדה התלמידים ראו כי הכוחות הפיזיקליים מחזיקים יותר חזק מהחגורה ולשם כך הם הניחו מחק על המתקן וראו שהוא לא נפל!!! 

לבלאק ממבה ובסקיילופ התלמידים עלו עם קפיץ ומשקולת ומדדו את ההבדל בכוחות הפועלים. היה סיור מרתק במיוחד!!! 

יישר כח גדול למיכל ארליך מאמי"ת מודיעין בנים ולרוני שחור מאמי"ת מודיעין בנות על ההובלה וההכנה לפעילות המאד מיוחדת!!!  וזאת ניתן לראות בתמונות.

3. פעילות אקדמית באוניברסיטת בן גוריון

-תלמידות מגמת הפיזיקה מאולפנת אמי"ת נוגה יצאו לפעילות אקדמית באוניברסיטת בן גוריון ביום א', יז' אדר ב' ה 27/3/16 למניינם.

-פעילויות מעודדות מוטיבציה לבחירה במגמת הפיזיקה במסגרת שבוע המצויינות תקיימו בעיר שדרות. הפעילויות כללו ניידות פיזיקה ופעילות בוחרות ובוחרים פיזיקה.

4. פיזיקה מחקרית – בהמשך למסמך הפורסם בנושא פיזיקה מחקרית, ניתן להוסיף 2 ש"ש לכל מוסד מהצפון או מהדרום החל ממחצית ב' עבור תלמידי י' המיועדים ללמוד 5 י"ל בנושא פיזיקה מחקרית. השעות משולמות דרך הפיקוח להוראת הפיזיקה בכפוף לקריטריונים המופיעים במסמך למנהלים. מורי הפיזיקה של הרשת שהשתלמו במסגרת הקהילה בגוגיה ו/או דרך מט"ח ומתעדים להמשיך את הכשרתם כמורים מומחי חקר רשאים לקבל שעות אלו.

תודה רבה לד"ר צביקה אריכא, מפמ"ר פיזיקה על הסיוע הרב להנגיש לתלמידי הרשת פיזיקה רסיטלית תוך השקעת משאבים רבים לפיתוח מקצועי של צוות ההוראה

5. חוקי מענה והתאמות לבגרות בפיזיקה מופיעים בקישור.

6. הסבר מעניין לכל נושא קידוש החודש, הלוח העיברי עיבור השנה באספקלריה המשלבת תורה ופיזיקה תוכלו לקרוא בקישור אסטרונומיה יהודית .


7. סדנא ותחרות נוער בינלאומית לאנרגיות מתחדשות. פרטים בקישור.


8.חדשות ועדכונים מעניינים להוראה בכיתה תוכלו למצוא בדף הפייסבוק של אל"פ. 

9. הרישום לתחרות עבודות חקר בפיזיקה מסתיים ביז' אדר ב' ה 27/3. 
יישר כח גדול לבתי החינוך שנרשמו לתחרות.
פרטים נוספים בהמשך.

10. פורסם קול קורא למורים רבי אומן בניוזלטר האחרון 

---

כל טוב,

ד"ר רחלה תורג'מן

נייד: 052-6070763

rachelat@amit.org.il

כותרת תחתית